Gazeta Olsztyn
Gazeta Olsztyn

GAZETA WYBORCZA - OLSZTYN (2010-12-07 Autor: PRZEMYSŁAW PRAIS) 

Szpital Wojewódzki jako pierwszy przeszczepia nerki

Ogromny sukces lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego, którzy jako pierwsi w regionie przeprowadzili transplantację nerki. Dwoje pacjentów, którzy przeszli operację, czuje się dobrze.

 Zabieg wykonał zespół pod kierownictwem Andrzeja Kobrynia, transplantologa z 30-letnim stażem, który zanim zaczął pracować w Olsztynie, przeszczepiał nerki w warszawskich ośrodkach. Pomagał mu Piotr Malinowski, ordynator oddziału chirurgicznego w Szpitalu Wojewódzkim.

Nowy organ dostali 49-letnia kobieta z okolic Torunia i 56-letni mieszkaniec Zamościa. Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Nowy organ dostali 49-letnia kobieta z okolic Torunia i 56-letni mieszkaniec Zamościa. Fot.Przemysław Skrzydło/Agencja Gazeta
Pacjentami byli 49-letnia kobieta z okolic Torunia i 56-letni mieszkaniec Zamościa. Szpital dysponował nerkami od dawców, które odpowiadały im pod względem zgodności tkankowej. Operacja zaczęła się tuż przed północą, w piątek 26 listopada. - Najpierw przeszczepiliśmy nerkę kobiecie, potem mężczyźnie - opowiadał dr Malinowski. - Każdy z zabiegów trwał po ok. 3 godziny. Obyło się bez komplikacji.

Chorzy są teraz w wydzielonej części oddziału intensywnej terapii. Jak jednak wyjaśniają lekarze, umieszczono ich tam nie ze względu na szczególnie ciężki stan. Chodziło o zapewnienie im spokoju i odizolowanie od kontaktów z innymi pacjentami, by tym samym uchronić od ewentualnych zakażeń. Z racji wykonanych zabiegów są bowiem bardziej narażeni na działanie drobnoustrojów. - Pacjenci przeszli właśnie biopsję przeszczepionych nerek, która miała sprawdzić ich stan, dlatego muszą leżeć - wyjaśniał w poniedziałek rano Andrzej Kobryń.

Radości z udanego zabiegu nie ukrywała Irena Kierzkowska, dyrektorka Szpitala Wojewódzkiego. - To dla nas wielki sukces i uwieńczenie wielomiesięcznych starań - stwierdziła na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. - Operacje są kolejnym etapem rozwoju naszej placówki.


Andrzej Kobryń Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Andrzej Kobryń Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Powstanie ośrodka transplantacyjnego w Olsztynie zaczęło być realne w listopadzie 2009 r. Dwaj naukowcy, profesorowie Wojciech Rowiński, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej i Zbigniew Włodarczyk z Krajowej Rady Transplantacyjnej wizytowali szpital, by sprawdzić jego zdolność do rozpoczęcia nowych zabiegów. Prof. Rowiński, obecny także na poniedziałkowej konferencji, stwierdził przed rokiem, że placówka spełnia konieczne warunki. Udało się też uzyskać pozwolenie Ministerstwa Zdrowia. - Olsztyński ośrodek może wykonywać 30-50 przeszczepów rocznie. Warunkiem jest jednak pozyskanie odpowiedniej liczby dawców - mówił w poniedziałek. - Dlatego tak ważna jest postawa rodzin zmarłych pacjentów, które niestety zbyt rzadko godzą się na pobranie organów do transplantacji od swoich krewnych. Kolejną kwestią jest zgoda żyjących członków rodziny. W Polsce ten odsetek sięga zaledwie dwóch proc., podczas gdy np. w Stanach Zjednoczonych aż połowa ogólnej liczby transplantacji.


Lekarze podkreślają, że tylko większa liczba dawców może skrócić kolejki do zabiegu. Teraz pilnej transplantacji nerek potrzebuje ok. 90 pacjentów spośród 750 dializowanych w województwie warmińsko-mazurskim.


Krzysztof Stompór, ordynator nefrologii, podkreślił, że tak skomplikowane zabiegi jak przeszczepy nerek wymagają współpracy praktycznie całego szpitala. - Nowe zadania musiały zrealizować m.in. pracownie diagnostyczne i laboratoria w naszej placówce, a nawet sanepid, który na zlecenia szpitala przeprowadza badania wirusów - mówił. - Takie nowe wyzwania stymulują postęp w metodach leczenia.


Czy to oznacza, że szpital myśli o transplantacji innych organów? Dyrektor Kierzkowska przyznaje, że placówka przymierza się do przeszczepów wątroby. A Andrzej Kobryń dodał, że możliwe byłoby też rozpoczęcie przeszczepów serca. - Na oddziale kardiochirurgicznym mamy dwóch specjalistów, którzy przeprowadzali takie operacje wspólnie z prof. Zbigniewem Religą. Najpierw jednak musi zostać wybudowany nowy blok operacyjny, co ma nastąpić w 2012 r.


Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn