Gazeta Wyborcza

 

GAZETA WYBORCZA (2010-10-25 Autor: WG )
 

Więcej na przeszczepy

Co roku 45 mln zł przeznaczymy na transplantacje, trzy razy więcej niż wcześniej - zapewnili w Centrum Zdrowia Dziecka premier Donald Tusk i minister zdrowia Ewa Kopacz.

Ogłoszony wczoraj Narodowy Program Medycyny Transplantacyjnej ma doprowadzić do zwiększenia liczby przeszczepów w Polsce. Program opracowany jest na dziesięć lat i zakłada roczne finansowanie z budżetu państwa na poziomie 45 mln zł.

To więcej niż dotychczas. Od 2006 r. do chwili obecnej na rozwój transplantacji wydano w sumie 60 mln zł. - Teraz zwiększamy szanse dla tych, którzy czekają w kolejkach - mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.

- W perspektywie roku koszty będą wyższe niż efekty, ale w perspektywie dziesięciu lat - jakkolwiek zabrzmi to brutalnie - to się opłaca finansowo. To nie są pieniądze na konkretny zabieg. Ten program ma upowszechnić dawstwo - przekonywał premier.

Efektem programu mają być lepsze statystki transplantacji. Pomóc mają m.in. koordynatorzy przeszczepów. Gdy rodzina zmarłego zgodzi się na oddanie organów zmarłego, koordynator bierze na siebie organizację ciągu operacji. Kontaktuje się z Poltransplantem i lekarzami. Koordynatorzy to pielęgniarki i lekarze po specjalnym szkoleniu. Do tej pory ich praca była często dodatkiem do etatu. Teraz koordynatorzy mają całkowicie poświęcić się zadaniu. Będą opłacani z budżetu ogłoszonego wczoraj programu.

Program zakłada też modernizację i zakup wysokospecjalistycznego sprzętu dla ośrodków transplantacyjnych i banków tkanek. Na ten cel jest 26 mln zł.

Premier Donald Tusk i minister Ewa Kopacz program ogłosili podczas Światowego Dnia Transplantacji obchodzony w niedzielę w Centrum Zdrowia Dziecka. Od sierpnia w szpitalu leży sześcioletni Tomek walczący o życie po zjedzeniu sromotnika. Po komplikacjach z pierwszym przeszczepem w ubiegłym tygodniu dostał kolejną wątrobę. Jego stan jest jednak ciężki.

Wczoraj szpital obchodził także 11-lecie pierwszego rodzinnego przeszczepu wątroby. Przeszczep przeprowadził zespół prof. Piotra Kalicińskiego, który wraz z Wojciechem Rowińskim, krajowym konsultantem transplantologii, jest autorem programu wprowadzanego przez rząd.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Więcej... http://wyborcza.pl/1,76842,8562186,Wiecej_na_przeszczepy.html#ixzz13SJ6TLt0