Gazeta Wyborcza - Poznań

GAZETA WYBORCZA - POZNAŃ (2010-03-22 Autor: MARIA BIELICKA) 

Pierwszy przeszczep serca w Poznaniu

Nowe serce dostał czterdziestoletni mężczyzna. Jego stan jest ciężki, ale stabilny

Fot. Andrzej Monczak / AG
Fot. Andrzej Monczak / AG
Operację wykonał zespół kardiochirurgów ze szpitala przy ul. Długiej pod kierunkiem prof. Marka Jemilitego. Jak się od niego dowiedzieliśmy operacja rozpoczęła się w sobotę około południa i trwała do godz. 17. - Stan pacjenta jest ciężki, jak to po takiej operacji, ale stabilny. Mamy nadzieję, że jutro uda nam się go odłączyć od respiratora - powiedział nam prof. Jemielity. Dodał, że pierwszy przeszczep przeciera drogę kolejnym takim operacjom i jest nadzieją dla oczekujących na nowe serca.

Poznańskiemu zespołowi kardiochirurgów pomagał prof. Marian Zembala, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wraz ze swoim zespołem. Nie jest to jednak niespodzianką, bo już wcześniej oba zespoły tak się umówiły. Chodziło o to, by przy pierwszej tak poważnej operacji poznańscy kardiochirurdzy mieli wsparcie lekarzy doświadczonych przy przeprowadzaniu przeszczepów.

Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego do przeszczepu serca przymierzał się od kilku lat. Przygotowano nowy blok operacyjny, salę pooperacyjną, zakupiono odpowiedni sprzęt i wyszkolono zespół kardiochirurgów. Wreszcie w marcu ub. roku Klinika Kardiochirurgii dostała zgodę Ministerstwa Zdrowia na pobieranie i przeszczepianie serc. Ostatecznie wszystkie formalności zostały załatwione z końcem października.

Od tamtej chwili szpital czekał na sygnał o dawcy. Było ich kilku. Jednak serce jednego z nich nie nadawało się do przeszczepu, bo wskutek wypadku jego klatka piersiowa została zmiażdżona. Wyjazdy po kolejne serca były niemożliwe z powodu zbyt dużych odległości.

O tym, dla którego chorego powinny zostać przeznaczone narządy pobrane od dawcy, decyduje centrum organizacyjno-koordynacyjne ds. transplantacji Poltransplant. W tej chwili na prowadzonej przez nie tzw. pilnej liście jest jeszcze kilku pacjentów poznańskiej kliniki.

Przeszczepy są ratunkiem dla pacjentów, którym lekarstwa nie mogą już pomóc. Według kardiologów w Wielkopolsce co roku powinno się robić około 100 transplantacji.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań