Gazeta Bielsko-Biała


Powstał film o życiu ludzi po przeszczepach.


Świadectwa ludzi żyjących po transplantacji czasami więcej mogą zrobić niż wiele wykładów naukowych na ten temat - uważa ks. Piotr Sadkiewicz. Proboszcz parafii w Leśnej na Żywiecczyźnie, znany z propagowania transplantacji, weźmie udział w specjalnym spotkaniu Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie", które odbędzie się 26 stycznia w Zamku Ujazdowskim w Warszawie z okazji Dnia Transplantacji.

Ksiądz Piotr Sadkiewicz zachęca parafian do oddawania krwi i do rejestrowania się w banku dawców szpiku. Fot. Paweł Sowa
Ksiądz Piotr Sadkiewicz zachęca parafian do oddawania krwi i do rejestrowania się w banku dawców szpiku. Fot. Paweł Sowa
W czasie spotkanie nastąpi premiera niezwykłego filmu o przeszczepach. Jak zapowiada ks. Sadkiewicz, film opowiada historię czterech osób, których życie po przeszczepie całkowicie się odmieniło.

- Oni chcą powiedzieć, że życie po przeszczepie jest nie tylko możliwe, ale że jest ono nawet piękniejsze niż przed zabiegiem. Oni wiedzą, że otrzymali kolejną szansę życia. I oto teraz nagle dostrzegają wiele rzeczy, których dotąd nie wiedzieli. Dostrzegają człowieka. Inaczej podchodzą do kłótni małżeńskich, do swoich dzieci, inaczej patrzą na wiele spraw i problemów - mówi kapłan.

putBan(62);
Scenariusz do filmu napisała Joanna Kotwicka, a dokument wyreżyserował Paweł Turczynowicz.

Zdaniem ks. Sadkiewicza, film pokazuje, że przeszczep "to jest cud, który dokonuje się przez Boga, który wykorzystuje ludzkie możliwość i technikę".

Bohaterem filmu jest m.in. 60-letni Henryk, który po przeszczepie nerki osiąga sukcesy na olimpiadach dla osób po transplantacji. Pozostali bohaterowi , mający za sobą przeszczepy serca, wątroby czy szpiku kostnego również "rodzą się na nowo".

Dzień Transplantacji obchodzony w Polsce jest od 2003 roku. Data upamiętnia pierwszy pomyślny przeszczep nerki w Polsce.

Źródło: BielskoBiała.Gazeta.pl