Gazeta ŁÓDŹ

GAZETA WYBORCZA - ŁÓDŹ (2007-07-14 Autor: MONIKA WASILEWSKA)
 
 

 Wystawa plakatów

 "Nie bądź sknerą, podziel się nerą" - taki tytuł nosi jeden z plakatów składających się na wystawę "Transplantacja - przekraczając granice życia", którą do 10 sierpnia można oglądać w galerii Śródmiejskiego Forum Kultury

Image
Fot. Sergiusz Pęczek / AG
 

 "Nie bądź sknerą, podziel się nerą" - taki tytuł ma jeden z plakatów na wystawie "Transplantacja - przekraczając granice życia", którą do 10 sierpnia można oglądać w galerii Śródmiejskiego Forum Kultury (ul. Roosevelta 17).

Ekspozycja to 15 prac studentów Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej ze Szczecina przygotowanych wraz ze stowarzyszeniem "Życie po przeszczepie". Wszystkie, w mniej lub bardziej wyszukanej artystycznie formie, promują ideę dawstwa narządów. Wystawa od początku roku krąży po Polsce. Była prezentowana m.in. na dworcach kolejowych największych polskich miast. We wrześniu trafi do parlamentu RP.

- Chcemy za pomocą plakatów zmieniać społeczną świadomość i zwracać uwagę na problemy polskiej transplantologii - mówi Krzysztof Pijarowski, pomysłodawca i organizator wystawy, sam uratowany przed laty dzięki przeszczepowi wątroby. - Autorami prac są ludzie z pokolenia kultury obrazkowej: wychowani na wideo, komputerach, teledyskach. Stąd często odważny, a nawet kontrowersyjny styl, który przemawia głównie do młodych odbiorców.

Wprawdzie nie wszystkie plakaty uderzają oryginalnością - szczególnym wzięciem cieszyło się u ich twórców zdanie Jana Pawła II o transplantacji jako darze miłości - ale pojawiły się też prace inspirowane pop-kulturą i prezentujące temat z dystansem. Na jednym z nich do oddania narządów zachęca komiksowy hero upozowany na Supermana. Napis głosi: "Bądź bohaterem - ocal komuś życie".

W wernisażu udział wziął prof. Józef Matych, ordynator Oddziału Urologii i Transplantologii Nerek łódzkiego Szpitala im. Pirogowa. Szpital od lat może liczyć na artystów wystawiających prace w Forum. Do jego sal trafiają m.in. obrazy z corocznych wystaw poplenerowych z Chodzieży.

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź