Gazeta Prawna

Program protransplantacyjny dla młodzieży ponadgimnazjalnej

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej już od kilku lat realizuje i wspiera program edukacji młodzieży licealnej, mający na celu propagowanie wiedzy transplantacyjnej oraz uświadamianie społeczeństwu problemów związanych z pobieraniem i przeszczepianiem narządów w Polsce.

Seminaria odbywają się w szkołach średnich na godzinach wychowawczych, lekcjach biologii, etyki czy wiedzy o społeczeństwie. Prowadzą je lekarze chirurdzy i transplantolodzy, a także koordynatorzy transplantacji, którzy w swoich prelekcjach omawiają problematykę pobierania narządów od żywych i zmarłych dawców. Mówią o jakości życia osób będących przed i po transplantacji, zagadnieniach dotyczących śmierci mózgowej, liczbie przeszczepianych narządów, a także uwarunkowaniach prawnych związanych z dawstwem narządów w Polsce i na świecie.

Każde spotkanie składa się z dwóch części: pierwszej wykładowej oraz drugiej interaktywnej, w której uczestnicy (uczniowie, a także nauczyciele biorący udział w szkoleniu) mają możliwość uzyskania dokładniejszych odpowiedzi na nurtujące ich pytania bądź zdobycia bardziej szczegółowej wiedzy na temat poruszanych wcześniej problemów.

Szkolenia te cieszą się zarówno wśród młodzieży, jak i nauczycieli bardzo dużym zainteresowaniem. Chęć uzyskania wiedzy na temat transplantacji oraz świadomość istniejącego problemu sprawiły, że w ciągu ostatnich dwóch lat tylko na terenie województw mazowieckiego i świętokrzyskiego odbyło się ponad sto takich spotkań. Zainteresowanie wśród uczniów i nauczycieli nie maleje. Dowodem tego jest wyrażana przez dyrekcje szkół chęć ponownego wzięcia udziału w kolejnych cyklach szkoleń.

Wdrożenie programu protransplantacyjnego w szkołach ponadgimnazjalnych pokazało, że wrażliwość młodych ludzi, ich otwartość i bezpośredniość sprawiają, że wkraczają oni w dorosłe życie świadomi tej metody leczenia, problemu braku narządów do transplantacji w Polsce oraz znaczenia własnej decyzji na ten temat. To oni często stają się dla swoich bliskich, przyjaciół czy rodziny rzecznikami sprawy tak ważnej dla życia chorych, jaką jest w medycynie transplantologia.

mgr MAŁGORZATA ZELMAN

koordynator ds. przeszczepów, Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie